| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit BT4S-M6 |
| Color: | Blue |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | .32 in, 8.1 mm |
| Overall Length: | 15.1 in, 383.5 mm |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 101.6 mm, 4 in |
| Tensile Strength: | 222.41 N, 50 lb |
| Environment Application: | Plenum |
| Minimum Bundle Diameter: | .06 in, 1.5 mm |
| Part Aliases: | MS3367-2-6 |
| SKU: | PANBT4S-M6 |
BT4S-M6
Specifications
Detailed Description
Introducing the BT4S-M6 Dome-Top® barb ty cable tie, a versatile and durable solution for your cable management needs. Made from high-quality blue nylon 6.6, this cable tie is designed for maximum performance in a variety of environments. With a standard cross section and a length of 15.1 inches, it offers ample space for bundling cables securely. The BT4S-M6 has a wide operating temperature range, from -60°C to 85°C, making it suitable for use in both indoor and outdoor settings. It has a maximum bundle diameter of 4 inches and a impressive tensile strength of 50 lbs, ensuring reliable hold. This cable tie is RoHS compliant and also known by the part alias MS3367-2-6, guaranteeing its quality and reliability. Perfect for use in plenum environments, the BT4S-M6 is a must-have for any cable management project.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/01/2025 | PAN-PCN-20250522-1 - Packaging Change. New product package design for our Premium loose piece cable tie products. The new product packaging bag not only has a new brand design, but it also incorporates useful information for our cable tie users, including product description in 3 languages (English, Spanish and French-Canadian); product image; important product specifications with icon illustrations; UL and other industry compliance standards; material flammability rating; barcoded manufacturing information. Note: For customer specific, non standard parts, only the bag brand design will change. The previously approved labeling content will remain unchanged. For non-standard parts, the new layout will be applied upon request. | Download | |||

