| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit AST20-5-C100 |
| Color: | Black |
| Maximum Operating Temperature: | 115 °C, 239 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | .45 in, 11.4 mm |
| Overall Length: | 8.4 in, 213.4 mm |
| Material: | Weather Resistant Polypropylene |
| Tensile Strength: | 75 lb, 334 N |
| Width: | .45 in, 11.4 mm |
| Product: | Cable Tie Mounts |
| Product Type: | Cable Tie |
| SKU: | PANAST20-5-C100 |
AST20-5-C100
| ICC Number: | PANAST20-5-C100 |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Number: | AST20-5-C100 |
| Datasheet: | Drawing |
| ECAD Model: |
Description:
The aerial support tie in black with integral 1/2" (12.7mm) spacer for support strand applications is made of weather-resistant polypropylene. It is 8.4" long and 0.45" wide (214 x 11.4 mm), features a releasable locking style and can support a maximum bundle diameter of 2.0" (50.8 mm). It is designed for outdoor environments and comes in packages of 100.
More >>Specifications
Detailed Description
AST20-5-C100 - This black aerial support tie is essential for secure and reliable outdoor cable management. Made of weather-resistant polypropylene, it features an integral 1/2" spacer for support strand applications. With a releasable locking style, it allows for easy adjustments. Measuring 8.4" in length and 0.45" in width, it can accommodate a maximum bundle diameter of 2.0". Its durable construction ensures a maximum operating temperature of 115°C and a minimum of -60°C. Each package contains 100 ties, offering convenience and value for your wire and cable management needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/01/2025 | PAN-PCN-20250522-1 - Packaging Change. New product package design for our Premium loose piece cable tie products. The new product packaging bag not only has a new brand design, but it also incorporates useful information for our cable tie users, including product description in 3 languages (English, Spanish and French-Canadian); product image; important product specifications with icon illustrations; UL and other industry compliance standards; material flammability rating; barcoded manufacturing information. Note: For customer specific, non standard parts, only the bag brand design will change. The previously approved labeling content will remain unchanged. For non-standard parts, the new layout will be applied upon request. | Download | |||

