| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 92315-1615 |
| Color: | Natural |
| Series: | 92315 - Picoflex |
| Amperage: | 1.2 A |
| Connector Type: | Picoflex |
| Gender: | Female |
| Termination Method: | IDT or Pierce |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Overall Length: | 0.15m |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Polyester |
| Connector A Gender: | Female |
| Connector B Gender: | Female |
| Cable Type: | PVC, Ribbon Cable |
| Cable Length: | 15 m |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.032 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 16 |
| Shielded: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.032 µm |
| Wire Size: | 28 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Lock to Mating Part: | No |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Connector Assembly Type: | Dual Ended Connectors |
| Connector To Connector: | Picoflex IDT to IDT |
| Part Aliases: | 0923151615 |
| SKU: | MOL92315-1615 |
92315-1615
Specifications
Detailed Description
Introducing the 92315-1615, a high-performance Picoflex PF-50 IDT-to-Picoflex PF-50 IDT Cable Assembly designed for seamless connectivity in electronic systems. With a short length of 0.15m, this cable is perfect for efficient data transmission in tight spaces. Featuring durable Tin (Sn) Plating and constructed with 16 Circuits, it ensures reliable signal integrity. The Natural color and Polyester material make it ideal for various applications. With a low amperage of 1.2 A and a voltage rating of 250 V, it guarantees safe and efficient operation. The female Picoflex connectors with IDT or Pierce termination offer easy and secure installation. Overall, this cable assembly is RoHS compliant and a perfect choice for your wire management needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/01/2024 | 513593 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform you about equipment transfer that have been used to manufacture impacted part(s). Equipment have been moved to different site/ location/ premises. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||

