| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87834-1019 |
| Color: | Black |
| Series: | 87834 - C-Grid |
| Amperage: | 2.5 A |
| Connector Type: | C-Grid |
| Number of Contacts: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 250 VDC |
| Material: | Polyester |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.43 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 120 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .127 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 10 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 003 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0878341019 |
| SKU: | MOL87834-1019 |
87834-1019
| ICC Number: | MOL87834-1019 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87834-1019 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.54mm Pitch C-Grid Header, Dual Row, Low Profile, Vertical, Shrouded, 10 Circuits, 0.13µm Gold (Au) Plating, Black, without PCB Locator, without End Window, Center Polarization Slot, Lead-Free
More >>Specifications
Detailed Description
Introducing the Molex C-Grid 87834-1019, a high-performance PCB pin header connector designed for reliable power and signal transmission in electronic applications. Featuring a straight body orientation and through-hole termination method, this connector offers easy installation on circuit boards. With 10 gold-plated contacts and a current rating of 2.5A, it ensures low contact resistance and superior conductivity. The black polyester housing is durable and flame-retardant, meeting stringent safety standards. Ideal for vertical PCB mounting, this connector operates efficiently in a wide temperature range from -55 to 120°C. RoHS compliant and lead-free solder capable, it is environmentally friendly. Trusted for its quality and performance, the Molex 87834-1019 is the perfect choice for demanding industrial and commercial environments.

