| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87783-0301 |
| Pitch: | 6 mm |
| Keying: | Yes |
| Series: | 87783 - MiniDIMM |
| Voltage: | 30 V |
| Amperage: | 1 A |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Mount Type: | Surface Mount |
| PCB Locator: | Yes |
| Socket Type: | DIMM |
| Voltage Key: | 1.5 V |
| Housing Color: | Black |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Retention: | Yes |
| Component Type: | Socket |
| Connector Type: | MiniDIMM |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Electrical Model: | Yes |
| Housing Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 244 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -55 - 85 °C |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 002 |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Part Aliases: | 0877830301 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL87783-0301 |
87783-0301
| ICC Number: | MOL87783-0301 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87783-0301 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.60mm Pitch miniDIMM DDR3 Socket, Surface Mount, 22.5° Angle, 0.76µm Gold (Au) Plating, Off-White Latches, with Pick-and-Place Cap, 244 Circuits, 1.5V Voltage Key, Lead-Free
More >>Specifications
Detailed Description
Introducing the 87783-0301, a high-performance MiniDIMM socket designed for efficient memory connectivity in electronic devices. This socket, featuring a durable housing made of high temperature thermoplastic and copper alloy contacts with gold plating, ensures reliable power and signal transmission. With a low amperage of 1A and a voltage rating of 30V, it guarantees safe and efficient operation. The surface mount termination method and PCB locator offer easy and secure installation, while the black housing color adds a sleek touch to any design. Certified by CSA and UL for quality and safety, and RoHS compliant for environmental responsibility, this socket is the perfect choice for demanding memory applications. With 244 contacts loaded and a mating cycle of 25, it offers long-lasting performance, making it ideal for a wide range of industries. Upgrade your memory connectivity with the 87783-0301 MiniDIMM socket.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/25/2025 | 516238 - Obsolete. LTB 11/25/24 LTS 12/25/24 | Download | |||
| 08/01/2021 | 510134 - Supplier Change. Due to these supply constraints molex identified an internal shortage of resin supply which would create a challenge to fulfill all orders Alternative supplier operated under a certified quality management system. | Download | |||
| 06/01/2021 | 510379 - Retraction of PCN 510134. Due to E471i is the only resin effected and change in Molex Malaysia. This change is impacted for 78171, 78172, 205871, 205872 series only. no change on E130i the retraction is immediately. | Download | |||
| 05/08/2019 | 507161 - Supplier change. Molex is adding a new supplier or the supplier is making a change affecting the part(s) identified in this notice. | Download | |||
| 01/30/2017 | 501263 - Manufacturing Process Change Molex and Suppliers. This letter is to inform you that the manufacturing process for the part(s) identified in this notice is changing. No changes will be made to the product as a result of this process change. | Download | |||
| 07/31/2015 | GCM 10699704 - Tooling / Equipment Transfer. | Download | |||
| 06/05/2015 | GCM 10660894 - Manufacturing Process Change. | Download | |||
| 05/02/2014 | GCM 10631238 - Supplier Changes To Raw Material. | Download | |||

