| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87760-3617 |
| Color: | Black |
| Series: | 87760 - Milli-Grid |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 36 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 2.6 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 36 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 265 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 014 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Mated Height: | 4 mm |
| Stackable: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL87760-3617 |
87760-3617
Specifications
Detailed Description
Introducing the 87760-3617, a high-performance 2A black Milli-Grid connector designed for seamless board-to-board and wire-to-board connections. With 36 gold-plated contacts and a voltage rating of 125V, this right-angle connector ensures reliable signal transmission in a wide range of applications. Featuring a durable high-temperature thermoplastic housing and UL/E29179 and CSA/LR19980 certifications, it guarantees safety and quality. Its through-hole termination method and 2mm pitch make for easy installation, while its compact 4mm mated height and stackable design optimize space efficiency. Not only is it RoHS non-compliant, but it also boasts excellent solder process compatibility. Trust the 87760-3617 for your connectivity needs, where performance and reliability are paramount.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/12/2015 | GCM 10658346 - Supplier Changes To Raw Material. | Download | |||

