| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 78646-3001 |
| Series: | 78646 - micro-SIM |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | micro-SIM |
| Number of Contacts: | 6 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold Over Nickel |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -30 °C |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Voltage: | 15 V DC |
| Compatible Card Type: | Micro-SIM |
| Shell Material: | Stainless Steel |
| Operating Temperature Range: | -30 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.27 mm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 1500 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Card Detection Switch: | No |
| Card Entry Location: | Front |
| Part Aliases: | 0786463001 |
| SKU: | MOL78646-3001 |
78646-3001
Specifications
Detailed Description
The 78646-3001 is a high-quality micro-SIM Card Socket designed for efficient and reliable connectivity in electronic devices. Featuring a compact 1.45mm height and a convenient push-pull eject mechanism, this surface mount socket is perfect for space-constrained applications. With 6 gold-plated copper alloy contacts, it ensures secure and low-resistance connections, rated for up to 0.5A and 15V DC. Its stainless steel shell and robust construction guarantee durability, even in harsh operating conditions ranging from -30 to 85 °C. RoHS compliant and lead-free solder compatible, the 78646-3001 is ideal for use with Micro-SIM cards in a wide range of devices, from mobile phones to IoT applications. With embossed tape packaging and 1500 mating cycles, it offers convenience and longevity in assembly and use. Trust in the quality and performance of this essential connectivity solution for your designs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/03/2025 | 515293 - Packaging method/qty Changing. This notification is to inform you about part(s) listed will undergo changes for packaging size/ packaging specification change. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||

