| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 76015-5403 |
| Color: | Black |
| Series: | 76015 - GbX I-Trac |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | GbX I-Trac |
| Number of Contacts: | 56 |
| Number of Rows: | 7 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Pitch: | 1.85 mm, 3.7 mm |
| Voltage: | 120 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Component Type: | PCB Header |
| Number of Pairs: | 4-pair, Open Pin Field |
| Data Rate: | 12 Gb/s |
| Tail Length: | 2.1 mm |
| Operating Temperature Range: | 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 56 |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Locator: | No |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | .762 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Number of Columns: | 4 |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 1 mm, 2.7 mm |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Board to Board Configuration: | Backplane, Midplane, Orthogonal |
| Make First / Break Last: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0760155403 |
| SKU: | MOL76015-5403 |
76015-5403
Specifications
Detailed Description
The GbX I-Trac Vertical Header Module ( 76015-5403) offers high-speed connectivity with a pitch of 1.85mm by 3.70mm. Featuring 7 rows and 4 columns, this black module has 56 gold-plated contacts, suitable for 4-pair data transmission at 12 Gb/s. Constructed with a high-temperature thermoplastic housing and high-performance alloy contacts, it ensures reliable performance in demanding environments. With a mating pin length of 4.70mm and through-hole termination, it provides secure connections on PCBs. RoHS compliant and rated for 200 mating cycles, this component is ideal for backplane, orthogonal, and midplane configurations in various electronic applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/08/2025 | 516698 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Molex Singapore is relocating the assembly machines as part of its business strategy plant as a result of the change there is no COO change as both Locations are located in Malaysia. | Download | |||

