| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 74029-6000 |
| Color: | Black |
| Series: | 74029 - VHDM |
| Amperage: | 10 A |
| Connector Type: | VHDM |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 6 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -55 °C |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Component Type: | Power Receptacle |
| Number of Pairs: | Open Pin Field |
| Data Rate: | 2.5 Gb/s |
| Tail Length: | 2.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Locator: | No |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .381 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.8 mm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 4 mm |
| Guide to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Board to Board Configuration: | Backplane |
| Make First / Break Last: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0740296000 |
| SKU: | MOL74029-6000 |
74029-6000
Specifications
Detailed Description
The Molex VHDM Power Receptacle, part number 74029-6000, is a high-performance connector designed for demanding applications. Featuring a black housing made of high-temperature thermoplastic, this connector is built to withstand extreme operating conditions, with a wide temperature range of -55 to 105 °C. With a 2 mm pitch and 6 rows of 2 contacts each, it offers high density and reliable power delivery. Gold-plated contacts ensure excellent conductivity, with a current rating of 10 A and a voltage rating of 250 V. Tin termination plating and compliant pin through-hole mounting make for easy and secure installation, while RoHS compliance ensures environmental responsibility. Ideal for backplane configurations in a variety of industries, this connector is CSA and UL certified for quality and safety assurance.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/15/2024 | 515219 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform you about in order to increase the Molex manufacturing footprint, Molex will add a local qualified vendor for assembly and stiffener pin. | Download | |||
| 09/20/2022 | 512191 - Packaging Method/Quantity Changing. Molex will replace the top locked cartons with normal standard cartons. Carton size / packaging quantity and packaging materials remain unchanged. No changes will be made to the part design and will not affect the use or disposal of inventory. | Download | |||

