| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 73403-5113 |
| Series: | 73403 - FAKRA - SMB |
| Connector Type: | FAKRA, SMB |
| Gender: | Jack |
| Mount Type: | PCB, Through Hole |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Connector Size: | Subminiature |
| Orientation: | Right Angle |
| Impedance: | 50 Ω |
| Operating Frequency: | 6 GHz |
| RF Connector Type: | FAKRA |
| Keying: | Yes |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Product Group: | RF Coaxial Connectors |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 002 |
| Reverse Polarity: | No |
| Part Aliases: | 0734035113 |
| SKU: | MOL73403-5113 |
73403-5113
| ICC Number: | MOL73403-5113 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 73403-5113 |
| Datasheet: | RoHS Certificate of Compliance |
| ECAD Model: |
Description:
50 Ohms, FAKRA SMB Jack, Right-Angle, Through Hole, Brass Body, Keying Option D, Bordeaux Violet
More >>Specifications
Detailed Description
Introducing the 73403-5113, a high-performance right angle SMB FAKRA jack connector designed for seamless integration onto PCBs through a through hole mount. With a compact subminiature size, this connector is ideal for space-constrained applications, offering a 50 Ω impedance and supporting operating frequencies up to 6 GHz with reliable signal integrity. Featuring keying for secure mating, this connector is RoHS compliant and suitable for both SMC and Wave soldering processes, with a maximum solder process temperature of 260 °C. Packaged in trays for convenience, the 73403-5113 is a top choice for RF coaxial connectivity in a wide range of industries.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/24/2026 | 517714 - Capacity Change/Tool Replacement. a set of mold is being added to meet the current and future demands of this product referenced below. | Download | |||
| 05/18/2026 | 517501 - Capacity change/tool replacement. To increase the capacity of 89699218- series of Fakra Shroud including 6 PNs. The number of cavities for the new tooling will be change from 4 to 8. | Download | |||

