| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 71436-1464 |
| Color: | Natural |
| Series: | 71436 - 1.00mm Mezz (IEEE 1386) |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | 1.00mm Mezz (IEEE 1386) |
| Number of Contacts: | 64 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 100 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Operating Temperature Range: | -55 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 64 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 015 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Mated Height: | 11 mm, 14 mm, 9 mm |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL71436-1464 |
71436-1464
| ICC Number: | MOL71436-1464 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 71436-1464 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
1.00mm Mezz (IEEE 1386) Plug, Surface Mount, Dual Row, Vertical Stacking, 64 Circuits, 7.35mm Unmated Height, with PCB Locator Pegs, with Robotic Placement Metal Cap, Embossed Tape on Reel Packaging
More >>Specifications
Detailed Description
Introducing the Molex 71436-1464, a high-quality 1.00mm Mezz (IEEE 1386) connector designed for reliable board-to-board connections. With 64 gold-plated contacts and a straight body orientation, this connector ensures efficient signal transmission in demanding applications. Its surface mount termination method and high temperature thermoplastic construction make it suitable for harsh operating environments, with a wide temperature range of -55 to 85 °C. Certified by CSA and UL for safety and RoHS compliant for environmental responsibility, the Molex 71436-1464 is the ideal choice for high-reliability PCB designs. Add it to your assembly line with ease, thanks to its embossed tape packaging and pick-and-place compatibility. Upgrade your connectivity solutions with this durable and versatile PCB pin header.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/08/2024 | 514164 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. In order to increase the Molex manufacturing footprint, Molex will transfer the existing assembly lines to a local qualified assembly vendor | Download | |||

