| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 70555-0056 |
| Color: | Black |
| Series: | 70555 |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | SL |
| Number of Contacts: | 22 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass, Phosphor Bronze |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Tail Length: | 3.3 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 22 |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | SL |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0705550056 |
| SKU: | MOL70555-0056 |
70555-0056
| ICC Number: | MOL70555-0056 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 70555-0056 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Right Angle, 3.05mm Pocket, Shrouded, with Press-fit Plastic Peg, 22 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tin (Sn) PC Tail Plating
More >>Specifications
Detailed Description
The 70555-0056 is a high-performance PCB pin header connector designed for reliable power and signal transmission in electronic applications. Featuring a sleek black housing and constructed from durable high-temperature thermoplastic, this connector is both visually appealing and robust. With a low amperage rating of 3A and 22 gold-plated contacts, it ensures efficient conductivity with minimal power loss. The right-angle orientation and through-hole termination method make it easy to install on circuit boards, while its fully shrouded design offers enhanced safety and protection. RoHS compliant and lead-free process capable, the 70555-0056 is ideal for use in various industries, guaranteeing long-lasting performance and peace of mind.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2023 | 512872 - Change Supplier. This notification is to inform about addition of 899922394 resin (Grade Name: SK Chemicals Skypura 7121F Black) as additional source for 70537 Series. The main reason to add 899922394 resin is to assure the supply of 70537 Series. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 12/30/2022 | 511846 - Capacity change or tool replacement Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform about new die tooling fabricate in Malaysia is being added to meet the current and future demands of this product referenced below. This notification also add additional manufacturing location for Unity pin Series. The reason for the change is to secure the supply of Bandolier pin for Molex Malaysia. | Download | |||
| 01/26/2014 | GCM 10619954 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||

