| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 68801-4645 |
| Color: | White |
| Series: | 68801 - Flexi-Mate |
| Connector Type: | Flexi-Mate |
| Gender: | Female-Pigtail |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Overall Length: | 350.00mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | Polyester |
| Wire Type: | UL 11047 |
| Sheath Color: | White |
| Cable Length: | 350 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Pitch: | 3.7 mm |
| Wire Size: | 24 AWG |
| Connector System: | Board to Board |
| Connector Assembly Type: | Single Ended Connector |
| Connector To Connector: | Flexi-Mate to Ferrule |
| Part Aliases: | 68801-4645 0688014645 |
| SKU: | MOL68801-4645 |
68801-4645
| ICC Number: | MOL68801-4645 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 68801-4645 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Flexi-Mate-to-Ferrule Cable Assembly, LED Driver-to-Board Application, Cable Length 350.00mm, 2 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/01/2025 | 514995 - End of Life. LTB 11/28/24 LTS 3/5/25 | Download | |||
| 01/31/2023 | 512731 - Change Supplier. Current vendor flame retardant issues lead to delayed delivery and not enough capacity to support orders. Need add alternative source to ensure orders delivery on time. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 07/30/2014 | GCM 10647521 - Product Component Change. | Download | |||

