| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 55763-2070 |
| Color: | Natural |
| Series: | 55763 - MicroClasp |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | MicroClasp |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 4.5 mm |
| Operating Temperature Range: | -25 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Part Aliases: | 0557632070 |
| SKU: | MOL55763-2070 |
55763-2070
Specifications
Detailed Description
Introducing the 55763-2070, a high-performance MicroClasp connector designed for reliable power and signal transmission in electronic systems. Featuring 20 contacts in a 2-row configuration, this straight-angled connector offers seamless surface mount termination with a pitch of 2mm. Constructed from durable high-temperature thermoplastic and boasting a tin contact mating area plating, it ensures robust performance even in demanding environments. With a current rating of 3A and voltage capability of 250V, it is suitable for a wide range of applications. The connector is RoHS compliant and comes packaged in embossed tape on a reel for convenience. Trust the 55763-2070 for secure and efficient wire-to-board connections in your designs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/04/2025 | 516312 - Change Supplier. Production Location of raw material used will be changed from Japan to China | Download | |||
| 02/28/2025 | 515744 - Manufacturing Process Change (Molex). This notification is to inform you about manufacturing process change for the part/s listed in this notice is changing. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 12/31/2023 | 513851 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different production location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 08/14/2015 | GCM 10705533 - Tooling / Equipment Transfer. | Download | |||

