| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52852-2070 |
| Series: | 52852 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature: | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -20 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Orientation: | Right Angle |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Actuator Type: | Non-ZIF |
| Operating Temperature Range: | -20 - 80 °C |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Termination Pitch: | 1 mm |
| Mated Height: | 3.1 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Product Name: | Easy-On |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0528522070 |
| SKU: | MOL52852-2070 |
52852-2070
Specifications
Detailed Description
Introducing the Molex Easy-On FFC/FPC Connector, a reliable and versatile solution for your electronic connections. With a low amperage rating of .5 A and 20 contacts, this connector is perfect for small-scale applications. Constructed with high-quality phosphor bronze contacts, it ensures durability and excellent conductivity. Operating efficiently in temperatures ranging from -20 to 80 °C, it is suitable for a variety of environments. Featuring a convenient right-angle orientation and surface mount compatibility, it offers easy installation onto your PCB. With a voltage rating of 50 V AC/DC and a non-ZIF actuator type, it guarantees secure and stable connections. RoHS compliant and with a compact mated height of 3.1 mm, this connector is ideal for space-restricted designs in consumer electronics, automotive systems, and more. Upgrade your connectivity with the Molex Easy-On FFC/FPC Connector.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/29/2022 | 512360 - Retraction of PCN 509831. molex Malaysia is revising the decision to retract part numbers from 509831 due to molex Malaysia decided not to sub out the mold (housing) to vendor. | Download | |||
| 06/27/2015 | GCM 10685928 - Outsourcing Component Or Subcomponent. | Download | |||
| 08/08/2014 | GCM 10644874 - Outsourcing Component Or Subcomponent. | Download | |||

