| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52610-1872 |
| Color: | Natural |
| Series: | 52610 |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Easy-On |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 125 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Actuator Type: | Slider |
| Tail Length: | 2 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 18 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Mated Height: | 5.75 mm |
| Stackable: | No |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Product Name: | Easy-On |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL52610-1872 |
52610-1872
Specifications
Detailed Description
The 52610-1872 is a high-quality Easy-On FFC/FPC Connector designed for reliable performance in electronic applications. With a narrow 1.00mm pitch and 18 circuits, this Slider Series connector offers efficient connectivity in a vertical orientation, with a low-profile 5.75mm height. Gold plating on phosphor bronze contacts ensures excellent signal integrity, while the nylon housing provides durability. Operating in temperatures ranging from -40 to 85 °C, this connector is suitable for a wide range of environments. Its tin contact termination plating and 2mm tail length make it easy to install on a surface mount PCB. With RoHS compliance and a history of dependable performance, the 52610-1872 is a trusted choice for FFC/FPC connections.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/01/2023 | 512309 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Kagoshima - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 1.0FPC ZIF VT lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q4 2022 and target to complete in Q1 2023. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||
| 07/31/2016 | 501264 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

