| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52610-0633 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 1 mm |
| Series: | 52610 |
| Voltage: | 125 V |
| Amperage: | 1 A |
| Material: | Nylon |
| Stackable: | No |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 2 mm |
| Mated Height: | 5.75 mm |
| Product Name: | Easy-On |
| Actuator Type: | Slider |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Plating: | Silver |
| Body Orientation: | Straight |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Nylon |
| Polarized to PCB: | No |
| Termination Pitch: | 1 mm |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Contact Mating Area Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Contact Termination Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Part Aliases: | 0526100633 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL52610-0633 |
52610-0633
Specifications
Detailed Description
The Molex Easy-On Type FFC/FPC Connector ( 52610-0633) is a versatile and reliable solution for your surface mount applications. Featuring a vertical ZIF receptacle design with 6 circuits, this connector ensures secure and easy connections. Constructed with a high barrier packaging and made of durable nylon housing material, it offers excellent protection and longevity. The phosphor bronze contacts with silver plating guarantee high conductivity and signal integrity, with a rating of 1 A and 125 V. Operating efficiently in a wide temperature range from -40 to 85 °C, this connector is suitable for various environments. Its straight body orientation, 1 mm pitch, and slider actuator type make it convenient to use. With RoHS compliance and 30 mating cycles, the Molex Easy-On Connector is a dependable choice for your FFC/FPC applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/16/2024 | 513389 - End Of Life with replacement. This notification is to inform you about the Obsolescence of parts referenced in this notice. Please connect with your Molex Sales Engineer for additional queries related to replacement parts. LTB 11/28/23 LTS 3/16/24 | Download | |||
| 02/01/2023 | 512309 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Kagoshima - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 1.0FPC ZIF VT lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q4 2022 and target to complete in Q1 2023. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||
| 07/31/2016 | 501264 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

