| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52435-2471 |
| Series: | 52435 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Easy-On |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 5 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Actuator Type: | Slider |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 24 |
| Mating Cycles: | 20 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Mated Height: | 2 mm |
| Stackable: | No |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Product Name: | Easy-On |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0524352471 |
| SKU: | MOL52435-2471 |
52435-2471
Specifications
Detailed Description
Introducing the 52435-2471, a high-performance Easy-On FFC/FPC Connector designed for seamless connectivity in electronic applications. With a slim 0.50mm pitch and featuring the innovative Slider Series, this connector offers effortless insertion and removal of Flexible Flat Cables. Its right-angle, top contact configuration with 24 circuits ensures reliable signal transmission, while the durable gold plating guarantees excellent conductivity. Constructed with high-quality nylon housing and phosphor bronze contacts, this connector operates flawlessly in a wide temperature range from -40 to 85 °C. RoHS compliant and boasting a 50 V AC/DC voltage rating, it is suitable for various industrial and consumer electronics. Trust the 52435-2471 for efficient and secure FFC/FPC connections in your designs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/01/2023 | 512297 - Equipment transfer, Production Transfer or rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Kagoshima - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 0.5FPC 2.12H ZIF RA UP CT lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q4 2022 and target to complete in Q1 2023. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||

