| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52207-3033 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 1 mm |
| Series: | 52207 |
| Voltage: | 125 V |
| Amperage: | 1 A |
| Material: | Nylon |
| Stackable: | No |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 2 mm |
| Mated Height: | 2.7 mm |
| Product Name: | Easy-On |
| Actuator Type: | Slider |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Plating: | Silver |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Nylon |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Termination Pitch: | 1 mm |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 30 |
| Contact Mating Area Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Contact Termination Plating: | Silver, Tin-Bismuth |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL52207-3033 |
52207-3033
Specifications
Detailed Description
Introducing the 52207-3033, a high-performance Easy-On Type FFC/FPC Connector designed for seamless surface mount applications. With a right-angle, ZIF configuration and top contact style receptacle, this connector ensures easy and secure connections in tight spaces. Featuring 30 circuits and constructed with a high barrier packaging, it guarantees reliable signal transmission. Crafted with durable nylon housing and phosphor bronze contacts plated with silver, this connector offers excellent conductivity and longevity. Operating in a wide temperature range from -40 to 85 °C and rated for 125 V and 1 A, it is suitable for diverse industrial applications. RoHS compliant and featuring tin-bismuth contact termination, this connector is environmentally friendly and lead-free, making it the ideal choice for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 75757-5241 | MX150 Dual Row Header, Vertical, 8 Circuits, 1.25µm Nickel (Ni) Overall, 2.50µm Minimum Select Matte Tin (Sn) Plating on Tail, 0.05µm Minimum Select Gold (Au) Contact Area, 16.09mm Mating Pin Length, 3.05m | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/16/2024 | 513389 - End Of Life with replacement. This notification is to inform you about the Obsolescence of parts referenced in this notice. Please connect with your Molex Sales Engineer for additional queries related to replacement parts. LTB 11/28/23 LTS 3/16/24 | Download | |||
| 08/31/2017 | 502749 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||


