| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 505575-0771 |
| Color: | Black |
| Series: | 505575 - Micro-Lock PLUS |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | Micro-Lock PLUS |
| Number of Contacts: | 7 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 250 V AC/DC |
| Material: | Polyamide |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Matte Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 7 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Matte Tin |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 5055750771 |
| SKU: | MOL505575-0771 |
505575-0771
Specifications
Detailed Description
Introducing the 505575-0771 Micro-Lock PLUS Connector, a high-performance solution for your PCB connection needs. This black connector, part of the 505575 series, features 7 contacts in a single row with a low amperage rating of 3A. Constructed with durable brass contacts and polyamide housing, it ensures reliable performance in a wide range of applications. With a surface mount termination method and vertical orientation, it offers easy installation and space-saving design. Rated for 250V AC/DC, it guarantees safe and efficient power transmission. RoHS compliant and with matte tin plating, it meets stringent quality standards. Perfect for wire-to-board connections, this connector is ideal for use in various electronic devices. Upgrade your PCB assembly with the 505575-0771 for seamless and dependable connectivity.

