| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 505151-0801 |
| Color: | White |
| Series: | 505151 - DuraClik |
| Connector Type: | DuraClik |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 8 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 2 mm |
| Material: | Polyester Alloy |
| Number of Ports: | 1 |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Part Aliases: | 5051510801 |
| SKU: | MOL505151-0801 |
505151-0801
Specifications
Detailed Description
Introducing the 505151-0801 DuraClik TPA Wire-to-Board Receptacle Housing, a crucial component for your signal circuit applications. With 8 circuits and a secure white polyester alloy construction, this connector ensures reliable performance in a wide operating temperature range from -40 to 125 °C. Featuring a polarized design and a locking mechanism for added security, it offers peace of mind in your electronic systems. RoHS compliant and with a compact 2mm pitch, this DuraClik housing is perfect for any project requiring high-quality wire-to-board connections. Upgrade your setup with this durable and efficient connector, available now for immediate shipping.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/07/2022 | Toray Resin Quality Notice - Recently, Toray Industries, Inc. issued a statement advising that certain resin products were improperly identified by Toray as having received certification from Underwriters Laboratories (UL) | Download | |||

