| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 503175-0700 |
| Color: | Beige |
| Series: | 503175 - CLIK-Mate |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | CLIK-Mate |
| Number of Contacts: | 7 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Through Hole |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Pitch: | 1.5 mm |
| Voltage: | 100 V |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 7 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | With |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm, 2.4 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Part Aliases: | 5031750700 |
| SKU: | MOL503175-0700 |
503175-0700
Specifications
Detailed Description
Introducing the 503175-0700, a high-performance Beige CLIK-Mate Wire-to-Board Connector designed for reliable signal transmission in electronic applications. With 7 contacts and a current rating of 2A, this connector ensures efficient power delivery. Featuring a durable Copper Alloy contact material with Tin plating, it offers excellent conductivity and corrosion resistance. Its Through Hole mount type and 1.5mm pitch make for easy and secure installation on PCBs. Engineered for versatility, it has a right angle orientation, with keying for error-free mating. Operating in a wide temperature range from -40 to 105°C, it is suitable for various environments. RoHS compliant and with a mating cycle of 30, the CLIK-Mate is a dependable solution for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/20/2024 | 515207 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different production location. No changes will be made to the product as a result of this move. from Japan Sub to Molex Kagoshima plant. | Download | |||
| 07/10/2022 | 512195 - Change Supplier.This notification is to inform you about changes for raw material of packaging to the part(s) listed. No changes will be made to product as part of this change. clear tray will be changed to a light white color | Download | |||

