| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 47346-0001 |
| Color: | Black |
| Series: | 47346 - USB 2.0 |
| Amperage: | 1.8 A, 1 A |
| Connector Type: | USB |
| Gender: | Female |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -30 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | .65 mm |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Shield Type: | Full Shield |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| USB Type: | Micro-B |
| Component Type: | Receptacle |
| Operating Temperature Range: | -30 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Mating Cycles: | 10000 |
| Shielded: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 010 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | .65 mm |
| Lock to Mating Part: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0473460001 |
| SKU: | MOL47346-0001 |
47346-0001
Specifications
Detailed Description
Introducing the 47346-0001, a high-quality Micro-USB B Receptacle designed for reliable connectivity in various electronic applications. Featuring a convenient bottom mount and surface mount termination, this lead-free receptacle is perfect for PCB integration. With a durable black housing and full shield for added protection, it ensures long-lasting performance. Meeting USB 2.0 standards, it supports data transfer speeds and power delivery up to 1.8 A. The copper alloy contacts with gold plating guarantee excellent signal integrity, while the right-angle body orientation and 5 contacts loaded offer versatility in design. RoHS compliant and UL certified, the 47346-0001 is a dependable choice for audio, video, and broadcast systems. Available in stock for immediate shipping.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/21/2019 | 506286 - Change To Product. This letter is to inform you that changes are being made to the part(s) identified in this Notice. The change may affect the fit, form, function or appearance of the parts, or it may result in a change to the specification. | Download | |||
| 06/01/2014 | GCM 10621765 - Supplier Change. | Download | |||

