| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43841-0003 |
| Color: | Black |
| Series: | 43841 - Modular Jack 8/8 - RJ45 |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Modular Jack 8/8, RJ45 |
| Gender: | Female |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 1.02 mm |
| Voltage: | 150 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Number of Ports: | 2 |
| Orientation: | 90° Angle |
| Component Type: | PCB Jack |
| Operating Temperature Range: | -40 - 70 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Mating Cycles: | 500 |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Non Magnetic: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0438410003 |
| SKU: | MOL43841-0003 |
43841-0003
Specifications
Detailed Description
Introducing the 43841-0003 Modular Jack, a versatile connectivity solution designed for optimal performance. This right-angle, low-profile jack is ideal for surface mount applications, featuring two ports for enhanced functionality. With a durable black housing constructed from high-temperature thermoplastic and gold-plated phosphor bronze contacts, this RJ45 connector ensures reliable data transmission in a variety of environments. Its 90° angle orientation and compact design make it perfect for space-constrained installations. Certified by CSA and UL, with RoHS compliance, this jack guarantees quality and safety. Suitable for a wide range of applications, from consumer electronics to industrial machinery, the 43841-0003 is the perfect choice for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/22/2018 | 505050 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||
| 09/01/2016 | GCM 10731024 - Tooling / Equipment Transfer. The purpose of this letter is to inform you that Molex will make transfer the Modjack production line from Molex Lincoln NE to Molex Chengdu ,CN in 3 stages. This Change is to consolidate Modjacks and Magjack manufacturing in the same facility. The impact of the change will be our shield suppliers and housing suppliers will change to China based suppliers, and parts will now be manufactured and assembled in Chengdu. This product move will be implemented in 3 phases , over the course of approximately 7 months, starting April 2016. | Download | |||

