| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43223-6158 |
| Color: | Black |
| Series: | 43223 - Modular Jack 6/2 |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Modular Jack 6/2 |
| Gender: | Female |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 1.02 mm |
| Voltage: | 150 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Number of Ports: | 8 |
| Orientation: | 90° Angle |
| Keying: | No |
| Component Type: | PCB Jack |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Mating Cycles: | 500 |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Non Magnetic: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0432236158 A432236158 |
| SKU: | MOL43223-6158 |
43223-6158
Specifications
Detailed Description
Introducing the 43223-6158, a high-performance Modular Jack designed for seamless connectivity in electronic devices. This Right Angle, Low Profile jack features 8 ports for efficient data transmission. With a durable construction and black color, it is both reliable and visually sleek. The female connector type and through hole termination method ensure secure and stable connections. Gold contact plating and a phosphor bronze contact material guarantee excellent conductivity. Operating at 150V AC/DC and 1.5A, this jack is suitable for various applications. With CSA and UL agency certifications, as well as RoHS compliance, you can trust in its quality and environmental responsibility. Upgrade your connectivity solutions with the 43223-6158.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/15/2024 | 515396 - Change to Product. This notification is to inform you about in efforts to fortify the material supply chain, Molex is adding a new alternative source / resin material into the AVL | Download | |||
| 09/01/2016 | GCM 10731024 - Tooling / Equipment Transfer. The purpose of this letter is to inform you that Molex will make transfer the Modjack production line from Molex Lincoln NE to Molex Chengdu ,CN in 3 stages. This Change is to consolidate Modjacks and Magjack manufacturing in the same facility. The impact of the change will be our shield suppliers and housing suppliers will change to China based suppliers, and parts will now be manufactured and assembled in Chengdu. This product move will be implemented in 3 phases , over the course of approximately 7 months, starting April 2016. | Download | |||

