| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43045-2021 |
| Color: | Black |
| Series: | 43045 |
| Amperage: | 8.5 A |
| Connector Type: | Micro-Fit 3.0 |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .254 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Mated Height: | 10.06 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | Micro-Fit 3.0 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0430452021 |
| SKU: | MOL43045-2021 |
43045-2021
Specifications
Detailed Description
Introducing the Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, a high-performance connector designed for seamless PCB integration. With a compact 3.00mm pitch and featuring dual rows, this header offers 20 circuits for efficient connectivity. The inclusion of a PCB press-fit metal retention clip ensures secure installation, while the tin plating and glow-wire capability guarantee enhanced safety. Its black housing, crafted from high temperature thermoplastic, not only provides durability but also adds a sleek touch to any assembly. Engineered for reliability, this connector boasts a current rating of 8.5 A and a voltage tolerance of 600 V, making it ideal for a wide range of applications. RoHS compliant and suitable for lead-free soldering processes, the Micro-Fit 3.0 is a versatile and dependable solution for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/05/2025 | 516255 - Change Supplier. Due to existing resin supplier capacity constraint issue we must qualify second resin source to avoid production line down. | Download | |||
| 03/31/2023 | 513478 - Retraction of PCN 512489. This notification is to advise you of a Cancellation to a previously issued PCN. the previous issued PCN 512489 will not be implemented due to disagreement by impacted customers. | Download | |||
| 10/10/2022 | 512489 - Change Supplier.This notification is to inform you about change of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change change LCP resin supplier but the resin LCP black is not changed before: Celanese LCP After: Kingfa LCP | Download | |||
| 07/19/2015 | GCM 10687604 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||
| 05/06/2015 | GCM 10664055 - Manufacturing Process Change. | Download | |||

