| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43045-1425 |
| Color: | Black |
| Series: | 43045 |
| Amperage: | 8.5 A |
| Connector Type: | Micro-Fit 3.0 |
| Number of Contacts: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole - Kinked Pin |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 14 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Mated Height: | 17.64 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | Micro-Fit 3.0 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0430451425 |
| SKU: | MOL43045-1425 |
43045-1425
Specifications
Detailed Description
The Micro-Fit 3.0 Vertical Header, with a 3.00mm pitch, offers high-performance connectivity in a compact design. This dual-row header features 14 circuits, each equipped with a PCB press-fit metal retention clip for secure installation. With gold contact mating area plating and a contact material of brass, it ensures reliable signal transmission with a current rating of 8.5 A and a voltage of 600 V. Designed for durability, it is glow-wire capable and operates in a wide temperature range from -40 to 105 °C. The straight body orientation and through-hole kinked pin termination method make it easy to integrate into various electronic applications. RoHS compliant and lead-free process capable, this header is suitable for use in environmentally sensitive industries. Whether for wire-to-board or board-to-board connections, the Micro-Fit 3.0 is a dependable solution for your power and signal transmission needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/05/2025 | 516255 - Change Supplier. Due to existing resin supplier capacity constraint issue we must qualify second resin source to avoid production line down. | Download | |||
| 05/31/2023 | 512820 - Manufacturing Process Change. We are making changes to our manufacturing process to increase productivity to meet current and future capacity demands and improve on time delivery. | Download | |||
| 03/31/2023 | 513478 - Retraction of PCN 512489. This notification is to advise you of a Cancellation to a previously issued PCN. the previous issued PCN 512489 will not be implemented due to disagreement by impacted customers. | Download | |||
| 03/10/2023 | 513355 - Retract the PCN 512820 to redefine the scope of the change. this notification is to advise you of a modification to a previously issued PCN 512820, manufacturing process change for the parts listed in this notice is changing no changes will be made to the product as part of this change will add new assembly manual process to improve our capacity to meet future demands. | Download | |||
| 10/10/2022 | 512489 - Change Supplier.This notification is to inform you about change of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change change LCP resin supplier but the resin LCP black is not changed before: Celanese LCP After: Kingfa LCP | Download | |||

