| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43045-1220 |
| Color: | Black |
| Series: | 43045 |
| Amperage: | 8.5 A |
| Connector Type: | Micro-Fit 3.0 |
| Number of Contacts: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 12 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Mated Height: | 17.64 mm |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | Micro-Fit 3.0 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0430451220 |
| SKU: | MOL43045-1220 |
43045-1220
Specifications
Detailed Description
Introducing the Micro-Fit 3.0 Vertical Header, a high-performance connectivity solution designed for precision applications. This header, part of the 43045 series, features a slim 3.00mm pitch and offers 12 circuits for efficient power and signal transmission. With solder tab termination and gold plating on the contact mating area, it ensures reliable conductivity and is glow-wire capable for added safety. The black high-temperature thermoplastic body, rated for operating temperatures between -40 and 105 °C, provides durability in harsh environments. Fully shrouded and polarized to the PCB, this connector guarantees secure mating. RoHS compliant and lead-free process capable, the Micro-Fit 3.0 is ideal for a wide range of applications in industries such as automotive, consumer electronics, and industrial equipment. Trust in its quality and performance for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/30/2026 | 517467 - Change Supplier. Due to business decisions, Molex has acquired two new packaging suppliers for two of the most popular packaging options. Change 1 - Tape and reel option: The carrier tape supplier has been updated. Change 2 – Packaging in Tray option: The Tray supplier has been updated. | Download | |||
| 08/05/2025 | 516255 - Change Supplier. Due to existing resin supplier capacity constraint issue we must qualify second resin source to avoid production line down. | Download | |||
| 05/31/2023 | 512820 - Manufacturing Process Change. We are making changes to our manufacturing process to increase productivity to meet current and future capacity demands and improve on time delivery. | Download | |||
| 03/31/2023 | 513478 - Retraction of PCN 512489. This notification is to advise you of a Cancellation to a previously issued PCN. the previous issued PCN 512489 will not be implemented due to disagreement by impacted customers. | Download | |||
| 03/10/2023 | 513355 - Retract the PCN 512820 to redefine the scope of the change. this notification is to advise you of a modification to a previously issued PCN 512820, manufacturing process change for the parts listed in this notice is changing no changes will be made to the product as part of this change will add new assembly manual process to improve our capacity to meet future demands. | Download | |||
| 10/10/2022 | 512489 - Change Supplier.This notification is to inform you about change of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change change LCP resin supplier but the resin LCP black is not changed before: Celanese LCP After: Kingfa LCP | Download | |||
| 09/15/2021 | 509622 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. to ensure continuity of supply, molex has decided to transfer Micro-Fit series 43025 crimp housing & 43045 header housing molds from Little Rock, AR plant to Shanghai China plant. additional capacity tooling will be added as need to ensure a smooth transition from one plant to another. | Download | |||
| 07/01/2017 | 502635 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

