| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39100-2512 |
| Color: | White |
| Series: | 39100 - Eurostyle Two Screw |
| Amperage: | 63 A |
| Connector Type: | Eurostyle Two Screw |
| Number of Contacts: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Contact Material: | Stainless Steel |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 15 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Component Type: | One Piece |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Number of Contacts Loaded: | 12 |
| Panel Mount: | Mounting Holes Between Circuit |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to Mate: | No |
| Wire Size: | 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG, 6 AWG, 8 AWG |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Termination Pitch: | 15 mm |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| SKU: | MOL39100-2512 |
39100-2512
Specifications
Detailed Description
Introducing the 39100-2512, a high-performance Eurostyle Two Screw terminal block designed for reliable power and signal connections. With a durable nylon body and stainless steel contacts, this 12-position connector ensures secure and efficient wire termination in industrial environments. Rated for 63A and 600V, it offers robust power handling capabilities. The straight, vertical orientation and 15mm pitch make it easy to integrate into your PCB or panel assembly. Featuring PCB retention and RoHS compliance, this terminal block guarantees both mechanical stability and environmental safety. Suitable for 8-6 AWG wire sizes, it accommodates a wide range of applications in automation, control systems, and more. Upgrade to the 39100-2512 for dependable connectivity in your projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2022 | 512536 - Packaging Method/QTY changing. This notification is to inform you about part(s) listed in this notice that will undergo changes for new Delivery unit. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||

