| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 39-28-8180 |
| Color: | Natural |
| Series: | 5566 - Mini-Fit Jr. |
| Amperage: | 9 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Jr. |
| Number of Contacts: | 18 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.5 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .889 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 18 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .889 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 240 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 4.2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0039288180 5566-18A-210 |
| SKU: | MOL39-28-8180 |
39-28-8180
Specifications
Detailed Description
Introducing the 39-28-8180, a Mini-Fit Jr. Vertical Header designed for reliable power and signal connections in electronic applications. This dual-row header features 18 circuits on a 4.20mm pitch, accommodating a total of 36 contacts for enhanced connectivity. With a straight body orientation and through-hole termination method, it ensures secure and stable installation on PCBs. Constructed with high-quality brass contacts and a nylon housing, this header offers durability and performance in demanding environments. Rated for 600V and 9A, it guarantees efficient power transmission. The tin-plated contact mating area and tail length of 3.5mm further enhance its conductivity. RoHS compliant and lead-free solder process capable, this header is suitable for a wide range of applications, from consumer electronics to industrial machinery. Trust in the 39-28-8180 for seamless wire-to-board connections in your designs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/15/2026 | 517157 - Change Supplier. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. This change results in a change in the raw material. | Download | |||
| 01/17/2023 | 512182 - Capacity change or tool replacement. Parts listed on this PCN can be assembled and shipped to all customers from Nogales or Shanghai. | Download | |||
| 07/10/2020 | 509107 - Supplier Change. Manufacturing transfer from Supplier A to supplier B/C. | Download | |||
| 12/24/2018 | 506262 - Capacity Change or Tool Replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||
| 02/01/2016 | GCM 10708360 - Supplier Change. Molex will be changing the pre-plated flat stock, and adding an additional supplier. This change only affects parts made in Lincoln (3104) and Nogales (3105). The current pre-plated flat stock will change from bright tin over copper to reflowed tin over copper plating. In addition, we will also be changing the post plated terminal used in the 5566, 30069, & 43588 vertical headers to the same pre-plated reflowed tin over copper plating. If post plated headers are desired, alternative part numbers are available with matte tin over nickel plating. | Download | |||
| 05/23/2014 | GCM 10636066 - Supplier Change. The current manufacturing sites of assembled finished goods will not be changed at all. | Download | |||

