| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 38740-6115 |
| Color: | Black |
| Series: | 38740 - Fixed Mount Barrier |
| Amperage: | 15 A |
| Connector Type: | Fixed Mount Barrier |
| Number of Contacts: | 15 |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Maximum Operating Temperature: | 130 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 11.11 mm |
| Voltage: | 300 V |
| Material: | Polyester Alloy |
| Orientation: | Horizontal |
| Component Type: | One Piece |
| Tail Length: | 5.5 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 130 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 15 |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.4 mm |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG, .5 - 1.5 mm² |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Termination Pitch: | 11.11 mm |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| SKU: | MOL38740-6115 |