| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34826-0200 |
| Color: | Black |
| Series: | 34826 - Mini50 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | Mini50 |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 500 V DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| Tail Length: | 2.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin over Nickel |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin over Nickel |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 040 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 0348260200 |
| SKU: | MOL34826-0200 |
34826-0200
Specifications
Detailed Description
Introducing the Mini50 Unsealed Right Angle Header, a versatile connectivity solution for your PCB projects. This dual-row header features 20 circuits with Polarization Option A for secure mating. Crafted from durable black High Temperature Thermoplastic with brass contacts, it offers reliable performance in demanding environments. With a low 2mm pitch and 4A current rating at 500V DC, it's perfect for signal applications. The through-hole termination method and PCB locator ensure easy and precise installation. RoHS compliant and lead-free solder capable, this header meets stringent environmental standards. Trust the Mini50 for high-quality wire-to-board connections in your designs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/10/2020 | 507733 - Change to Product. This letter is to inform you that changes are being made to the part(s) identified in this Notice. The change may affect the fit, form, function or appearance of the parts, or it may result in a change to the specification. | Download | |||
| 08/30/2019 | 506976 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||
| 04/04/2019 | 505744 - Supplier Change. This letter is to inform you that Molex is adding a new supplier or the supplier is making a change affecting the part(s) identified in this notice. There will be no negative impact to product performance as a result of this change. | Download | |||
| 11/15/2018 | 505730 - Supplier Change. This letter is to inform you that Molex is adding a new supplier or the supplier is making a change affecting the part(s) identified in this notice. There will be no negative impact to product performance as a result of this change. | Download | |||
| 07/12/2018 | 505477- Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||
| 05/06/2018 | 505344 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||
| 08/04/2017 | 502451 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||
| 03/10/2017 | 502005 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that another set of tooling is being added to meet the current and future demands of this product. There will be no changes in the fit, form or function from the additional tooling when compared to the current tooling. | Download | |||

