| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 33001-5003 |
| Series: | 33001 - MX150 |
| Connector Type: | MX150 |
| Gender: | Female |
| Termination Method: | Crimp or Compression |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Contact Plating: | Silver |
| Voltage: | 14 V DC |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Silver |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Wire Size: | 22 AWG, 5 mm |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 1.7 mm |
| Part Aliases: | 0330015003 |
| SKU: | MOL33001-5003 |
33001-5003
Specifications
Detailed Description
Introducing the Molex MX150 Female Terminal Sealed, a high-performance connector designed for automotive applications. Featuring a durable High Performance Alloy (HPA) construction with a silver plating, this terminal ensures reliable power transmission even in harsh environments. Suitable for 22 AWG wires, it offers a secure crimp or compression termination method. With a voltage rating of 14 V DC, it is perfect for power circuit applications. The silver-plated contact mating area and termination provide excellent conductivity, while the tin-plated wire insulation accommodates a 1.7mm diameter. RoHS compliant and available in a convenient reel packaging, the MX150 guarantees quality and convenience for your automotive connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 08-50-0105 | KK 396 Crimp Terminal 2478, 24-18 AWG, Reel, Brass Tin (Sn) | ![]() |
| Molex 08-52-0071 | KK 396 Crimp Terminal 2478, 24-18 AWG, Reel, Phosphor Bronze, Tin (Sn) | ![]() |
| Molex 19006-0019 | Avikrimp Quick Disconnect, Female Flag, for 12-10 AWG Wire, Tab 6.35 x 0.81mm, Yellow, Carton | ![]() |
| Molex 19067-0118 | NylaKrimp Funnel Entry Ring Tongue Terminal for 3/0 AWG Wire, Stud Size 3/8" (M9), Carton | ![]() |
| Molex 19067-0123 | NylaKrimp Funnel Entry Ring Tongue Terminal for 4/0 AWG Wire, Stud Size 1/2" (M12), Carton | ![]() |
| Molex 19073-0027 | Avikrimp Ring Tongue Terminal for 22-18 AWG Wire, Stud Size 5/16" (M8), Length 26.90mm, Red, Carton | ![]() |
| Molex 19193-0245 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 6 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 10 (M5), Carton | ![]() |
| Molex 33000-1003 | MX150 Male Terminal for Mat-Sealed or Unsealed Connectors, Tin Plating, 22 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33001-5002 | MX150 Female Terminal for Mat-Sealed Connectors, Silver Plating, 20-18 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33012-3002 | MX150 Female Terminal for Mat-Sealed Connectors, Tin Plating, 20-18 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33012-3002 | Cut Strip - MX150 Female Terminal for Mat-Sealed Connectors, Tin Plating, 18 and 20 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 39-00-0040 | Mini-Fit Male Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass Contact, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-00-0073 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Selective Gold (Au) and Selective Tin (Sn) over Nickel (Ni), 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-00-0181 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Selective Gold (Au) over Phosphor Bronze, 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-00-0185 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Selective Gold (Au) over Phosphor Bronze, 16 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 43030-0001 | Micro-Fit 3.0 Crimp Terminal, Female, with Tin (Sn) Plated Phosphor Bronze Contact, 24-20 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 50351-8000 | 2.50mm Pitch, Mini-Lock Female Crimp Terminal, Tin Plating, 28-22 AWG, Reel | ![]() |
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/30/2026 | 517367 - Equipment/Production Transfer or Rearrangement. This PCN will be applied to Chinese Customers only. We plan to duplicate tooling in china to supply chinese customers demand to mitigate the tariff between US-China. We will qualify local raw material supplier to ensure Material supply continuity. | Download | |||
| 01/30/2026 | 517679 - Retraction of PCN 517367. This PCN is a full retraction PCN for previously released PCN 517367 communicated on 9/26/25 | Download | |||
| 09/16/2021 | 510314 - Change Supplier. molex has been approved by all customer for qualified additional sourcces for C19025 raw material for MC150 terminals and has been using these addition sources for several year we are now expanding the use of these additional sources across a broader range of MX150 PN to include the cable seal terminals and Au/Ag terminals. In addition we are qualifying additional mills to produce within our supply base to allow a better flow of raw material. | Download | |||
| 08/01/2020 | 508485 - Warehouse transfer. moving from Lincoln (duns# 967495487) to Bolingbrook (Duns# 103340709) | Download | |||


