| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-28-4124 |
| Color: | Black |
| Series: | 42375 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.05 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 12 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | Yes |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022284124 42375-0152 |
| SKU: | MOL22-28-4124 |
22-28-4124
Specifications
Detailed Description
Introducing the Molex KK 254 Breakaway Header, a versatile vertical connector designed for reliable board-to-board and wire-to-board connections. With 12 circuits and a low-profile 0.38" pitch, this black header is perfect for space-constrained applications. Featuring brass contacts with gold plating, it ensures excellent conductivity and durability. Rated for 4A and 500V, it meets stringent safety standards with UL and CSA certifications. The through-hole termination method and 3.05mm tail length make it easy to install on PCBs. RoHS-compliant and lead-free solder capable, it's environmentally friendly. Ideal for use in a wide range of industries, from consumer electronics to industrial machinery, the KK 254 is a reliable and cost-effective connectivity solution.

