| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-12-4152 |
| Color: | Natural (White) |
| Series: | 7395 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 15 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.8 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .508 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 15 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .508 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022124152 739515BG |
| SKU: | MOL22-12-4152 |
22-12-4152
Specifications
Detailed Description
The 22-12-4152 is a high-quality PCB pin header connector, featuring a durable Nylon housing and brass contacts with gold plating for excellent conductivity. With a compact 2.54mm pitch, this connector is ideal for applications requiring a space-saving design. It offers 15 contacts in a single row, rated for 4A and 500V, making it suitable for a wide range of electronic devices. Designed for through-hole termination on 1.6mm thick PCBs, it ensures secure and reliable connections. The right-angle orientation with partial shrouding allows for easy and secure mating, while UL and CSA certifications guarantee safety and quality compliance. RoHS compliant and lead-free solder capable, the 22-12-4152 is the perfect choice for your high-reliability electronic assemblies.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 09/09/2022 | 512124 - Change Supplier. This notification is to inform you that a Supplier to Molex Lincoln Nebraska is adding an additional supplier source that will impact the part(s) attached as per list. No changes will be made to product as part of this change. Supplier source to Molex Lincoln Nebraska will be unchanged. | Download | |||
| 08/03/2022 | 512438 - Partial retraction of PCN 512124. reason for partial retraction is that material 80010815 & 80010818 should not have been part of PCN 512124 the other material numbers for 512124 are not affected by this partial retraction | Download | |||

