| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-12-4092 |
| Color: | Natural (White) |
| Series: | 7395 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 9 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.8 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .508 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 9 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .508 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022124092 739509BG |
| SKU: | MOL22-12-4092 |
22-12-4092
Specifications
Detailed Description
Introducing the 22-12-4092 PCB Pin Header, a high-quality connector designed for reliable wire-to-board applications. This connector features a natural (white) nylon housing and brass contacts with gold plating, ensuring excellent conductivity and durability. With a pitch of 2.54 mm and 9 contacts in a single row, it offers efficient signal transmission in tight spaces. Rated for 500 V and 4 A, this connector is suitable for a wide range of electronic devices. Its through-hole termination and right-angle orientation make it easy to install on standard 1.6 mm thick PCBs. UL and CSA certified, as well as RoHS compliant, the 22-12-4092 guarantees safety and quality in your designs. Perfect for industrial and commercial applications, this connector is a reliable solution for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 09/09/2022 | 512124 - Change Supplier. This notification is to inform you that a Supplier to Molex Lincoln Nebraska is adding an additional supplier source that will impact the part(s) attached as per list. No changes will be made to product as part of this change. Supplier source to Molex Lincoln Nebraska will be unchanged. | Download | |||
| 08/03/2022 | 512438 - Partial retraction of PCN 512124. reason for partial retraction is that material 80010815 & 80010818 should not have been part of PCN 512124 the other material numbers for 512124 are not affected by this partial retraction | Download | |||

