| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-12-4082 |
| Color: | Natural (White) |
| Series: | 7395 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 8 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.8 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .508 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 8 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .508 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022124082 739508BG |
| SKU: | MOL22-12-4082 |
22-12-4082
Specifications
Detailed Description
Introducing the 22-12-4082 KK 254 Series Connector, a reliable and high-performance solution for your PCB connectivity needs. This right-angle connector features 8 brass contacts with gold plating, ensuring excellent conductivity and signal integrity. With a low amperage rating of 4A and a high voltage tolerance of 500V, it is ideal for a wide range of applications. The through-hole termination method and nylon material make it durable and easy to install. UL and CSA certified, this connector meets international safety standards. RoHS compliant and lead-free solder capable, it is also environmentally friendly. Perfect for wire-to-board connections, the 22-12-4082 is a top choice for your next project.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||

