| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-12-4052 |
| Color: | Natural (White) |
| Series: | 7395 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.8 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .508 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .508 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022124052 739505BG |
| SKU: | MOL22-12-4052 |
22-12-4052
Specifications
Detailed Description
Introducing the 22-12-4052 KK 254 Wire-to-Board Header, a versatile connectivity solution for your electronic projects. This right-angle header, featuring a convenient friction lock, is designed for secure and reliable board-to-wire connections. With 5 brass contacts and a current rating of 4 A, it ensures efficient power and signal transmission. The gold-plated contact mating area guarantees low contact resistance and enhanced durability. Its through-hole termination method and 2.54 mm pitch make it easy to integrate into your PCB assembly. Constructed of high-quality nylon, this header is not only durable but also meets RoHS compliance for environmentally friendly usage. Whether you're a hobbyist or a professional, the 22-12-4052 is the perfect choice for your PCB connector needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 09/09/2022 | 512124 - Change Supplier. This notification is to inform you that a Supplier to Molex Lincoln Nebraska is adding an additional supplier source that will impact the part(s) attached as per list. No changes will be made to product as part of this change. Supplier source to Molex Lincoln Nebraska will be unchanged. | Download | |||
| 08/03/2022 | 512438 - Partial retraction of PCN 512124. reason for partial retraction is that material 80010815 & 80010818 should not have been part of PCN 512124 the other material numbers for 512124 are not affected by this partial retraction | Download | |||
| 02/01/2012 | GCM 10523658 - Changing selected Mini-Fit and KK Product that were Overall Gold Plated Terminals to Select Gold, or Gold only in the contact area, and Matte Tin in solder tail area (changing solder tails from Overall Gold Plating to Matte Tin Plating). | Download | |||

