| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-12-4042 |
| Color: | Natural (White) |
| Series: | 7395 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.8 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .508 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .508 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022124042 739504BG |
| SKU: | MOL22-12-4042 |
22-12-4042
Specifications
Detailed Description
Introducing the 22-12-4042 KK 254 Wire-to-Board Header, a versatile connectivity solution designed for seamless integration in your electronic projects. This right-angle header, featuring a friction lock for added security, is perfect for 4-circuit applications. With a natural white color and constructed from high-quality nylon and brass materials, it ensures durability and reliability. Rated for 4A and 500V, this header meets stringent safety standards. Its through-hole termination method and gold contact plating offer excellent conductivity. With UL and CSA certifications, as well as RoHS compliance, you can trust in the quality and performance of this connector. Perfect for PCB applications, its compact design and right-angle orientation make it ideal for space-constrained installations. Whether you're a DIY enthusiast or a professional, the 22-12-4042 is the perfect choice for your wire-to-board connection needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 09/09/2022 | 512124 - Change Supplier. This notification is to inform you that a Supplier to Molex Lincoln Nebraska is adding an additional supplier source that will impact the part(s) attached as per list. No changes will be made to product as part of this change. Supplier source to Molex Lincoln Nebraska will be unchanged. | Download | |||
| 08/03/2022 | 512438 - Partial retraction of PCN 512124. reason for partial retraction is that material 80010815 & 80010818 should not have been part of PCN 512124 the other material numbers for 512124 are not affected by this partial retraction | Download | |||
| 02/28/2022 | 511543 - Packaging Method/Quantity Changing. proposed packaging method is bulk packaging with air inflated bags there will be a change in DU & MLQ qty this packaging change is done to improve the packaging quality and to effectively protect the products during transit. new packaging concept was validated with drop test at 80cm drop height there are no product/process change for the listed parts. | Download | |||
| 02/01/2012 | GCM 10523658 - Changing selected Mini-Fit and KK Product that were Overall Gold Plated Terminals to Select Gold, or Gold only in the contact area, and Matte Tin in solder tail area (changing solder tails from Overall Gold Plating to Matte Tin Plating). | Download | |||

