| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-12-4022 |
| Color: | Natural (White) |
| Series: | 7395 - KK 254 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 254 |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.8 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .508 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .508 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0022124022 739502BG |
| SKU: | MOL22-12-4022 |
22-12-4022
Specifications
Detailed Description
Introducing the 22-12-4022 KK 254 Wire-to-Board Header, a versatile and reliable connectivity solution for your PCB applications. This right-angle header, part of the 7395 KK 254 series, features two circuits for efficient power and signal transmission. With a durable brass contact material and gold plating in the mating area, it ensures excellent conductivity and corrosion resistance. The nylon body construction, meeting CSA and UL standards, guarantees safety and durability. Designed for through-hole termination with a 2.54mm pitch, this header offers easy installation. Its friction lock mechanism and polarized orientation provide secure mating, ideal for high-vibration environments. RoHS compliant and lead-free solder capable, this header is environmentally friendly. Trust the 22-12-4022 for high-performance board-to-wire connections in various applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 09/09/2022 | 512124 - Change Supplier. This notification is to inform you that a Supplier to Molex Lincoln Nebraska is adding an additional supplier source that will impact the part(s) attached as per list. No changes will be made to product as part of this change. Supplier source to Molex Lincoln Nebraska will be unchanged. | Download | |||
| 08/03/2022 | 512438 - Partial retraction of PCN 512124. reason for partial retraction is that material 80010815 & 80010818 should not have been part of PCN 512124 the other material numbers for 512124 are not affected by this partial retraction | Download | |||

