| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 204843-0001 |
| Color: | Black |
| Series: | 204843 - Mirror Mezz |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Mirror Mezz |
| Number of Contacts: | 699 |
| Number of Rows: | 11 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Pitch: | 1.3 mm |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 699 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 020 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Electrical Model: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Yes |
| Part Aliases: | 2048430001 |
| SKU: | MOL204843-0001 |
204843-0001
Specifications
Detailed Description
Introducing the MIRROR MEZZ ASSY 2.5MM 7PX11R ( 204843-0001), a high-performance black mirror mezz connector designed for robust connectivity in electronic applications. With a low amperage rating of 1A and featuring 699 contacts arranged in 11 rows, this surface mount connector ensures efficient power and signal transmission. Constructed from durable high temperature thermoplastic and high-performance alloy, it offers reliable operation in a wide temperature range from -55 to 105°C. Gold-plated contact mating areas guarantee excellent conductivity, while the embossed tape packaging on reel facilitates easy handling during assembly. RoHS compliant and lead-free reflow soldering capable, this connector is ideal for various PCB board-to-board applications, offering stackable and shrouded configurations for added versatility. Trust in the quality and performance of the 204843 Mirror Mezz connector for your design needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/19/2025 | 516879 -Supplier Change. ddition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||
| 09/11/2024 | 515368 - Change to Product. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) as identified in the list. This change will not affect the Fit, Form, Function, but only affect the appearance of the parts. | Download | |||
| 07/01/2024 | 515389 - Capacity change or tool replacement. This letter is to inform you that new plating line of Mirror Mezz terminal has been installed in Molex Vietnam. No change will be made to the product function as the result of this installation. | Download | |||
| 05/22/2023 | 513330 - Packaging Method/Quantity Changing. This notification is to inform you about part(s) listed will undergo changes for packaging size/ packaging specification change. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 12/06/2022 | 512625 - Capacity change/tool replacement. This notification is to inform you about the purpose of the change is to increase the capacity of the parts due to the gap between the capacity and the demand. Housing expand two cavity in one cavity. | Download | |||

