| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 204220-4004 |
| Color: | Black |
| Series: | 204220 - Squba |
| Connector Type: | Squba |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 1.8 mm |
| Material: | Nylon |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power, Signal |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Termination Pitch: | 1.8 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 2042204004 |
| Contact Detail: | Seal Plug in Position 4 |
| SKU: | MOL204220-4004 |
204220-4004
Specifications
Detailed Description
Introducing the 204220-4004 Squba Sealed Receptacle Assembly, a high-performance connector designed for signal and power applications. With a compact 1.80mm pitch and 3 circuits in a single row configuration, this black receptacle features a seal plug in position 4 for added protection. Constructed from durable nylon, it operates reliably in temperatures ranging from -40 to 105 °C. Engineered for wire-to-wire connectivity, it is UL certified and RoHS compliant. Trust the Squba Sealed Receptacle Assembly for secure and efficient power and signal transmission in a wide range of applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 204301-0001 | Squba 1.8 Receptacle Terminal, Matte Tin Plating, 24-22 AWG | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 224247-0002 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/30/2021 | 510029 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. this production location change is to facilitate better production footprint within our organization, suitable toolings/machines would be moved to Bangalore India & products would be stocked during this move at molex Japan. | Download | |||


