| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 203562-0505 |
| Color: | Natural |
| Series: | 203562 - Pico-Clasp |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Pico-Clasp |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Polyamide |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .38 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | .051 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Mated Height: | 4.75 mm |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Part Aliases: | 2035620505 |
| SKU: | MOL203562-0505 |
203562-0505
Specifications
Detailed Description
Introducing the 203562-0505 PICO-CLASP 1.0WB SR RA OUTRL U0.38ETP5P, a high-performance surface mount connector designed for reliable wire-to-board connections. With a compact pitch of 1mm, this connector features 5 gold-plated phosphor bronze contacts, offering a current rating of 1.5A at 50V AC/DC. Its rugged polyamide construction ensures durability in a wide range of applications, while its right angle orientation and embossed tape packaging allow for easy integration onto PCBs. Fully shrouded for added protection, this RoHS-compliant connector is perfect for use in consumer electronics, industrial machinery, and more. Trust in the PICO-CLASP 1.0WB SR RA OUTRL U0.38ETP5P for secure and efficient board-level connections.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/15/2022 | 512240 - Equipment transfer, Production Transfer or rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Japan - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the PICO-CLASP 1.0 W/B SINGLE ROW R/A OUTER LOCK ASSY lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q3 2022 and target to complete in Q4 2022. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||

