ICC Number:MOL19198-0016
Manufacturer:Molex
Manufacturer Number:19198-0016
Datasheet:Datasheet
ECAD Model:
3D Model
Description:
Avikrimp Spade Tongue Terminal for 16-14 AWG Wire, Carton
Product Category:
Manufacturer:Molex
Manufacturer Part Number:Molex 19198-0016
Series:19198 - Avikrimp
Connector Type:Avikrimp
Termination Method:Crimp or Compression
Contact Plating:Tin
Stud Size:5-6 (M3-3.5)
Insulation Material:Nylon (PA)
Contact Mating Area Plating:Tin
Contact Mating Area Plating Thickness:2.54 µm
Contact Termination Plating Thickness:2.540 µm
Wire Size:14 AWG, 16 AWG, 1.3 - 2 mm²
Wire Insulation Diameter:4.3 mm
Barrel Type:Closed
Material Flammability Standard:94V-0