| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19-09-1159 |
| Color: | Natural |
| Series: | 3191 |
| Amperage: | 9 A |
| Connector Type: | Standard .093" |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Contacts: | 15 |
| Number of Rows: | 3 |
| Pitch: | 6.7 mm |
| Material: | Nylon |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Product Name: | Standard .093" |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0019091159 3191-15R1 |
| Contact Detail: | 3x5 |
| SKU: | MOL19-09-1159 |
19-09-1159
Specifications
Detailed Description
Introducing the Standard .093" Connector System, a reliable and versatile solution for your power circuit applications. Designed for wire-to-wire and wire-to-board connections, this connector features a nylon housing and 15 contacts arranged in three rows, with a pitch of 6.7mm. With a current rating of 9A and operating temperature range of -40 to 105°C, it ensures dependable performance in diverse environments. UL and CSA certified, this connector guarantees safety and quality compliance. Its polarized and locking design offers secure mating, while its nylon construction enhances durability. RoHS compliant and in stock for immediate shipping, the Standard .093" Connector System is the perfect choice for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 02-09-6100 | Cut Strip - 2.36mm Diameter, Standard .093 Pin and Socket Double Crimp Terminal, Series 1190, Male, with Gold (Au) Plated Brass Contact, 14-20 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 03-06-1038 | 1.57mm Diameter Standard .062" Pin and Socket Receptacle Housing, 3 Circuits, with Pre-bent Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 03-09-1027 | 2.36mm Diameter Standard .093" Pin and Socket Receptacle Housing, 2 Circuits, with Pre-bent Mounting Ears, with Ramps, Natural | ![]() |
| Molex 19-09-1029 | 2.36mm Diameter Standard .093 Pin and Socket Receptacle Housing with Positive Latch, UL 94V-2, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 19-09-2028 | 2.36mm Diameter Standard .093 Pin and Socket Plug Housing with Positive Latch, UL 94V-2, with Panel Mount, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 19-09-2048 | 2.36mm Diameter Standard .093 Pin and Socket Plug Housing with Positive Latch, UL 94V-2, with Panel Mount, 4 Circuits | ![]() |
| Molex 19-09-2158 | 2.36mm Diameter Standard .093" Pin and Socket Plug Housing with Positive Latch, UL 94V-2, with Panel Mount, 15 Circuits | ![]() |
| Molex 19160-0083 | Closed-End Insulated Splice for 16-10 AWG Wire, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 19193-0152 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 8 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 1/4" (M6), Carton | ![]() |
| Molex 19221-0233 | Compression Style Ring Tongue Terminal for 2 AWG Wire, Stud Size 5/16" (M8), Tin Plated, Carton | ![]() |
| Molex 39-00-0021 | SPOX Crimp Terminal, 24-18 AWG, Phosphor Bronze, Reel | ![]() |
| Molex 39-00-0038 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-01-2060 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 6 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2080 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 8 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2101 | Mini-Fit Jr. Plug Housing, Dual Row, 10 Circuits, UL 94V-2, with Panel Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2161 | Mini-Fit Jr. Plug Housing, Dual Row, 16 Circuits, UL 94V-2, with Panel Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 44441-2004 | 7.50mm Pitch Sabre Receptacle Crimp Housing, UL 94V-0, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 50-84-1020 | 2.13mm Diameter MLX Power Crimp Housing Plug, 2 Circuits, Natural | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/31/2020 | Molex email - MLQ Change. PN 1909XXXX parts of 3191 series (Listed in File attached) will be subjected to MLQ change [No change in DU] as a part of internal supply optimization which will improve the supply path & lead times . This will not affect any change in any manufacturing plant & supply . This change will be going under internal PCN as there is no change in Production plant . | N/A | |||
| 01/19/2015 | GCM 10653987 - Supplier Change. | Download | |||


