| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 172673-2003 |
| Color: | Black |
| Series: | 172673 - Super Sabre |
| Amperage: | 34 A |
| Connector Type: | Super Sabre |
| Gender: | Plug |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Contacts: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 7.5 mm |
| Material: | Nylon |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 1726732003 |
| SKU: | MOL172673-2003 |
172673-2003
Specifications
Detailed Description
Introducing the 172673-2003 Super Sabre Connector, a high-performance solution for your power circuit applications. With a robust nylon housing and UL and CSA agency certifications, this connector ensures reliable connectivity in extreme environments. Featuring 3 contacts in a single row, with a 7.5mm pitch and a current rating of 34A, it is designed for heavy-duty use. The polarized plug design and locking feature guarantee secure mating, while its operating temperature range of -40 to 125 °C offers versatility. RoHS compliant and with glow wire capability, this connector prioritizes safety and environmental responsibility. Upgrade to the Super Sabre Connector System for superior performance and peace of mind.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 171825-0100 | Super Sabre Female Crimp Terminal | ![]() |
| Molex 171825-0100 | Cut Strip - Super Sabre Female Crimp Terminal | ![]() |
| Molex 171826-0100 | Super Sabre Male Crimp Terminal | ![]() |
| Molex 172672-2002 | 7.50mm Pitch Super Sabre Receptacle Crimp Housing, UL 94V-0, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 172672-2003 | 7.50mm Pitch Super Sabre Receptacle Crimp Housing, UL 94V-0, 3 Circuits | ![]() |
| Molex 172673-2002 | 7.50mm Pitch Super Sabre Plug Crimp Housing, UL 94V-0, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 35507-0200 | 2.00mm Pitch Sherlock Wire-to-Board Housing, Natural, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 39-01-4050 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Single Row, 5 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 50212-8100 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch Female Crimp Terminal, Tin (Sn) Plating, 30-24 AWG, Bag | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/18/2025 | 515298 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. in Octover 2024 molex will begin transferring injection molds for finished goods from Lincoln NE to Bangalore, India. Equipment have been moved to different site/ location/ premises. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 11/17/2023 | 514023 - Change Supplier. This notification is to inform you about change in the material supplier location impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 09/12/2016 | 500603 - Change to Product. This letter is to inform you that changes are being made to the part(s) identified in this Notice. The change will affect the fit, form, function or the appearance of the parts. | Download | |||
| 07/01/2016 | 500399 - Supplier Change. This letter is to inform you that Molex is adding a new supplier or the supplier is making a change affecting the part(s) identified in this notice. There will be no negative impact to product performance as a result of this change. | Download | |||
| 07/01/2016 | 500776 - Change to Product. This letter is to inform you that changes are being made to the part(s) identified in this Notice. The change will affect the fit, form, function or the appearance of the parts. | Download | |||


