| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 172042-0606 |
| Color: | Black |
| Series: | 172042 - Super Sabre |
| Amperage: | 30 A |
| Connector Type: | Super Sabre |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper |
| Pitch: | 7.5 mm |
| Voltage: | 600 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 5.33 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Silver |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .025 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .025 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Matte Tin, Nickel |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 1720420606 |
| SKU: | MOL172042-0606 |
172042-0606
Specifications
Detailed Description
The Molex Super-Sabre Vert Hdr Assy 6ckt is a high-performance PCB connector designed for signal applications. With a compact vertical orientation and 6 copper contacts, it offers reliable connectivity in tight spaces. Constructed from durable high-temperature thermoplastic and featuring silver-plated copper contacts, this connector ensures excellent performance even in demanding environments. Rated for 600V AC/DC and 30A, it is suitable for a wide range of applications. With UL and CSA certifications, as well as RoHS compliance, you can trust in the quality and safety of this connector. Whether for industrial machinery or consumer electronics, the Super-Sabre Vert Hdr Assy 6ckt is the perfect choice for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 172042-0602 | Super Sabre Vertical Header, 6 Circuit, Short Solder Tail with Board Lock, Complies with UL1977 Finger Proof Standards, Glow-Wire Capable | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/31/2025 | 515187 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales | Download | |||


