| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 111068-3203 |
| Gender: | Male |
| Series: | 111068 - iPass - X4 |
| Shielded: | Yes |
| Impedance: | 100 Ω |
| Wire Size: | 28 AWG |
| Cable Type: | Parallel Pair |
| Cable Length: | 3 m |
| Connector Type: | iPass, X4 |
| Overall Length: | 3.0m |
| Contact Material: | Zinc Alloy |
| Connector A Gender: | Male |
| Connector B Gender: | Male |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Connector To Connector: | iPass HD to Mini SAS |
| Connector Assembly Type: | Dual Ended Connectors |
| Number of Contacts Loaded: | 36 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Part Aliases: | 111068-3203 1110683203 |
| SKU: | MOL111068-3203 |
111068-3203
| ICC Number: | MOL111068-3203 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 111068-3203 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
iPass X4 Mini SAS HD-to-Mini SAS 2.0, 3.0m, 28 AWG
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/25/2026 | 517463 - Change Supplier. Gasket material supplier change from supplier A to Supplier B | Download | |||
| 04/17/2024 | 514003 - Equipment/ production transfer or rearrangement. This notification is to inform you that PCB supplier Kinwong change manufacture location from Shenzhen to Zhuhai to improve supply. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 09/10/2022 | 511545 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 07/30/2015 | GCM 10661458 - Supplier Change. This is to infor you that Location of supplier will be change on below component part numbers.All the finish good which use the component will be impact by the change. The reason of the change is our supplier increase their capacity and keep the same Machines, Materials and Methods , The change Will not influence products for Molex and customers . | Download | |||
| 09/21/2014 | GCM 10631805 - Supplier Change. | Download | |||
| 08/04/2014 | GCM 10647109 - Change Construction Or Material. This is to inform you that EEPROM for External HD is being updated. Byte 110 is changing in the EEPROM to address QN 10647000 . Current Value is 0011 1000 = 0x38, Updated Value will be 0011 0000 = 0x30. All test scripts and validation will be updated. | Download | |||
| 06/15/2014 | GCM 10619145 - Product Component Change. | Download | |||

