| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 105017-1001 |
| Color: | Black |
| Pitch: | .65 mm |
| Gender: | Female |
| Keying: | Yes |
| Series: | 105017 - USB 2.0 |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Shielded: | Yes |
| USB Type: | Micro-B |
| Shield Type: | Full Shield |
| Mating Cycles: | 10000 |
| PCB Retention: | Without |
| Component Type: | Receptacle |
| Connector Type: | USB |
| Number of Rows: | 1 |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Number of Ports: | 1 |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | .65 mm |
| Number of Contacts: | 5 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Lock to Mating Part: | No |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Supplier Product Group: | USB Connectors |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 003 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 002 |
| Maximum Solder Process Temperature: | 255 °C |
| Part Aliases: | 105017-1001 1050171001 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL105017-1001.P |
105017-1001
| ICC Number: | MOL105017-1001.P |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 105017-1001 |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 105017-1001 Cut Tape Micro-USB B Receptacle, a versatile and reliable connectivity solution for your electronic devices. This sleek black receptacle features a bottom mount and surface mount design, making it easy to integrate into your PCB assembly. Crafted from high temperature thermoplastic with full shielding, it ensures durability and signal integrity in demanding environments. With 5 gold-plated copper alloy contacts and a voltage rating of 30V AC/DC, it guarantees secure and efficient data transmission. Perfect for USB 2.0 applications, this female connector is RoHS compliant and has a mating cycle of 10,000, offering peace of mind for your project needs. Upgrade your connectivity with the 105017-1001 Micro-USB B Receptacle.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/13/2021 | 510685 - Change to Product. change carrier tape design, there is a risk that connector 105017-1001 is slant in old carrier tape because the original carrier tape is designed for 105017-0001 the slant risk will impact customer smt and place process, the slant risk will be improved by using the new carrier tape. | Download | |||
| 08/01/2021 | 510134 - Supplier Change. Due to these supply constraints molex identified an internal shortage of resin supply which would create a challenge to fulfill all orders Alternative supplier operated under a certified quality management system. | Download | |||
| 06/01/2021 | 510379 - Retraction of PCN 510134. Due to E471i is the only resin effected and change in Molex Malaysia. This change is impacted for 78171, 78172, 205871, 205872 series only. no change on E130i the retraction is immediately. | Download | |||
| 10/07/2018 | 505266 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different production location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||

