| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 10-89-7261 |
| Color: | Black |
| Series: | 70280 - C-Grid |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | C-Grid |
| Number of Contacts: | 26 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 2.79 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 26 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 245 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | Yes |
| Breakaway: | Yes |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0010897261 A-70280-0013 |
| SKU: | MOL10-89-7261 |
10-89-7261
Specifications
Detailed Description
This C-Grid 70280 Series Connector, featuring a total of 26 contacts arranged in 2 rows, is designed for reliable board-to-board or wire-to-board connections. With a low amperage rating of 3 A and a maximum voltage of 250 V, it is ideal for various electronic applications. The straight body orientation and through-hole termination method ensure easy and secure installation onto PCBs with a standard pitch of 2.54 mm. Constructed with a durable high temperature thermoplastic housing and tin-plated copper alloy contacts, this connector guarantees reliable performance even in harsh operating conditions ranging from -40 to 105 °C. Its vertical orientation and stackable, breakaway design offer flexibility in assembly, while RoHS compliance ensures environmental responsibility. Trust in the Molex 10897261 for efficient and durable connectivity in your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/01/2015 | GCM 10724605 - Supplier Changes To Raw Material. This letter is to informed you that there is a change in manufacturing location from Malaysia to China for plastic resin used in the products listed in the attachment initiated by the plastic resin maker. There is no impact to the product form, fit and function as the raw plastic resin material composition remains unchanged. Brand name is changed as well from Vectra to LAPEROS. | Download | |||

